گسترش بیماری ایدز درکشور، کشتار پنهان!

در آستانه روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز رسانه‏‌های جمعی از افزایش جدی و نگران‏‌کننده ده درصدی موارد اچ‏‌آی‏‌وی مثبت یا ایدز در کشور خبر داده‏‌اند. وزارت صحت عامه کشور در این باره می‌گوید که موارد ثبت شده اچ‏‌آی‏‌وی مثبت یا ایدز در کشور به ۱۶۹۴ مورد می‏رسد.

اما همین منبع تاکید دارد که آمار موجود این بیماری که ثبت نشده خیلی بیشتر از این است. این وزارت اعلام کرد که تخمین زده می‏شود در سراسر کشور ۴۵۰۰ مورد اچ‏‏‌آی‏‌وی مثبت موجود باشد.

وی تاکید می‏کند که دلایلی چون سه دهه جنگ، کشت و استعمال مواد مخدر، فقر، بی‏سوادی و مهاجرت‏ها به شیوع این بیماری کمک کرده است. از روز جهانی مبارزه با ایدز در کشور درحالی گرامیداشت به عمل می‏‌آید که به گفته مقام‌های وزارت صحت عامه شمار مبتلایان به بیماری ایدز در کشور در حال افزایش است. به گفته این مقام‏‌ها نزدیک به بیست هزار نفر از معتادان مواد مخدر زرقی هستند و این افراد از عامل اصلی گسترش بیماری ایدز به شمار می‌روند. آنان می‏افزایند که وزارت صحت عامه کشور برای جلوگیری از گسترش بیماری ایدز، خدمات پیش‌گیری‏‌کننده و درمان بیماران مبتلا به ایدز را در ده ولایت کشور عرضه می‌کند.

این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که نزدیک به سی‌وپنج میلیون نفر در جهان با ویروس «اچ‏‌آی‏‌وی» زندگی می‌کنند.

این سازمان می‌افزاید که در جریان سال ۲۰۱۳ میلادی، یک ‌ونیم میلیون نفر به اثر ابتلا به بیماری ایدز جان خود را از دست داده‌اند. نماینده سازمان بهداشت جهانی در افغانستان، هفته‏‌ی گذشته در مراسم گرامیداشت از روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز گفت که روزانه بیشتر از چهار هزار نفر به اثر این بیماری جان می‌دهند. وی گفت که چهارهزار و پنج‌ صد نفر در افغانستان مبتلا به بیماری ایدزهستند که از این جمله ۳۵۵ نفرشان تحت درمان قرار گرفته‌اند. آقای پیپرکورن گفت که معتادان مواد مخدر از عاملان اصلی گسترش بیماری ایدز در افغانستان هستند. گزارش‏‌های دریافتی نشان می‏دهند که تنها ۲۰ درصد از معتادان کشور تا کنون آزمایش اچ‏آی‏وی انجام داده‏‌اند و حدود ۳۰ درصد آن‏ها در مورد راه‌های جلوگیری از ابتلا به این بیماری آگاهی دارند.

این نشان‏دهنده یک سونامی پنهان در کشوری است که نه مسئولان دلسوز دارد و نه مردم آگاه. متاسفانه به علت نبود امکانات تاکنون هیچ تحقیق رسمی در مورد میزان گسترش ایدز در کشور انجام نشده و مهمترین عامل این مطلب، نبود امکانات و اطلاعات کافی مردم از شناخت این بیماری خطرناک و پنهان است. به همین جهت در کشور کمتر کسی را می‌توان یافت که در مورد ویروس اچ‏‌آی‏‌وی، بیماری ایدز و خطرات آن اطلاعات کافی داشته باشد. این خطر وقتی بیشتر احساس می‌شود که در مناطق روستایی، هیچگونه آشنایی با بیماری ایدز و راه‌های انتقال آن وجود ندارد.

بنابراین ممکن است افرادی در اثر ابتلا به بیماری ایدز جان خود را از دست بدهند، بدون اینکه از بیماری خود، آگاهی داشته باشند. هرچند وزارت صحت عامه تاکنون در اجرای برنامه ملي كنترول بيماري ايدز با همكاري نهادهاي مربوط حدود 30 مركز آزمايش، خدمات اوليه و مشاوره داوطلبانه براي بيماران مبتلا به ایدز در ولایت‏‌های كابل، هرات، ننگرهار، بلخ، بدخشان، قندهار، کندوز، غزني و زندان مركزي كابل ايجاد کرده اما فقط چند مرکز برای معالجه بیماران موجود است که برای جلوگیری از پیشرفت بیماری ایدز داروی رایگان توزیع می‏کنند.

با توجه به دریافت‏‌های یاد شده مشخص شده که بیماری ایدز یا ویروس اچ‏‌آی‏‌وی در حال گسترش است و زمینه‏‌ها و بسترهای مساعد آن نیز متاسفانه فراهم است. اما در همین حال از سوی مقام‏‌های رسمی به‏‌ویژه وزارت صحت عامه تلاش جدی و همه‏‌جانبه صورت نمی‏‌گیرد. حال آنکه مقابله با بیماری ایدز باید در صدر برنامه‏‌های صحی حکومت قرار داشته باشد. این موضوع از آن جا حایز اهمیت دانسته می‏شود که این بیماری مهلک، مرگ پنهان نسل جوان و موثر جامعه را هدف قرار گرفته است. اگر فرزندان و جوانان این کشور در برابر این بیماری و تهدید بیمه نگردیده و مصونیت نیابند فردای جامعه با یک بحران ناشی از نبود نسل موثر و فعال و پیش‏رونده روبرو خواهد بود. بنابراین انتظار می‏رود که مقام‏‌های رسمی به‏‌ویژه وزرات صحت عامه کشور با درنظرداشت اهمیت موضوع، تدابیر و برنامه‏‌ی جدی‏‌تری را برای مقابله با گسترش و افزایش بیماری ایدز روی دست گرفته و همچنین زمینه درمان مبتلایان به این بیماری و کنترولش را فراهم کنند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده