۸۷میلیارد دالرکسری بودجه‌‏ی عربستان

پادشاه عربستان در جلسه‏‌ی شورای وزیران این کشور درباره‏‌ی بودجه سال ۲۰۱۶ اعلام کرد این کشور حدود ۸۷ میلیارد دالر کسری دارد.

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) از ریاض گزارش داد که درآمد عربستان در سال 2016 میلادی، حدود 513 میلیارد ریال سعودی (حدود 140 میلیارد دلار) و هزینه‌های این کشور حدود 840 میلیارد ریال سعودی (معادل 224 میلیارد دلار) در سال آینده‏‌ی میلادی برآورد شده است، به این ترتیب بودجه کشور عربستان با کسری بودجه 326 میلیارد و 197میلیون ریال عربستان (معادل 87 میلیارد دلار) در سال آینده‏‌ی میلادی روبه‏‌رو خواهد بود.

براساس گزارش اداره‏‌ی کل آمارعربستان، میزان تولید ناخالص داخلی این کشور با (13.35) درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته مالی، به حدود 2 هزار و 450 هزار میلیارد ریال عربستان برسد.

همچنین انتظار می‌رود که تولید ناخالص داخلی در بخش نفت حدود (42.78) درصد کاهش داشته باشد.

براساس این گزارش، در بودجه‏‌ی سال 2016 عربستان، هزینه‏‌ی بخش‌های عمومی، در حدود 133 میلیارد و 62 میلیون و 238 هزار ریال عربستان است.

این درحالی است که هزینه‌های شهرداری برای سال آینده‏‌ی مالی در حدود 26 میلیارد و 313 میلیون و 931 هزار ریال عربستان بوده است در حالی که درآمد این بخش در سال 2016 حدود 6 میلیارد و 47 میلیون و 960 هزار ریال پیش‌بینی شده است که این بخش نیز با کسری حدود 20 میلیارد (معادل 5 میلیارد دلار) روبه رو خواهد بود.

با بی‌توجهی عربستان نسبت به کاهش قیمت نفت و درگیر شدن این کشور در جنگ فرسایشی یمن و هزینه‌های سرسام‏‌آور این جنگ، ریاض در سال آینده‏‌ی میلادی با مشکلات عدیده‏‌ی اقتصادی روبه‏‌رو خواهد شد.

همچنين، با توجه به این که بیش از حدود 90 درصد از درآمد عربستان را صادرات نفت خام تشکیل می‏دهد، کاهش چشم‏‌گیر قیمت نفت می‌تواند تاثیرات جبران‏‌ناپذیری بر اقتصاد تک‏‌محصولی این کشور وارد سازد. شنبه (5 ماه جدی)، ارزیابی صندوق جهانی پول نشان داد که اقتصاد کشورهای حاشیه‏‌ی خلیج فارس در اثر فروپاشی قیمت نفت500 میلیارد دالر در سال 2015 آسیب دیده است.

درآمدهای عربستان، که به طور عمده از فروش نفت تامین می‌شود و انتظار می‏رفت در سال روان میلادی به 715 میلیارد ریال سعودی برسد، تنها 608 میلیارد ریال بوده است.در همین حال، وزیر انرژی روسیه، عربستان سعودی را متهم کرد که با افزایش تولید نفت، بازار جهانی نفت را بی‌ثبات کرده است. وزیر انرژی روسیه در گفت‏‌و‏گو با شبکه‏‌ی خبری روسیه 24 گفت: «عربستان در سال جاری تولید نفت خود را روزانه یک ونیم میلیون بشکه افزایش داد و به این وسیله، وضعیت بازار جهانی نفت را بی‌ثبات کرد

وی توضیح داد: «این اقدام عربستان سعودی سبب شد تا سطح عرضه از تقاضای نفت در بازار جهانی بیشتر شود که تاثیر مستقیم بر بهای نفت داشت.»وزیر انرژی روسیه در عین حال معتقد است که در سال 2016 وضعیت بازار جهانی نفت بهبود یابد.نوواک گفت: «در نیمه‏‌ی دوم سال آینده به دلیل افزایش یک‏و‏نیم میلیون بشکه نفت مصرف جهانی، وضعیت بازار ممکن است تثبیت یابد.»وی ادامه داد: «هر چند این احتمال وجود دارد که عواملی همچون تولید بیشتر نفت در ایران یا افزایش دوباره‏‌ی تولید نفت عربستان سعودی بر وضع بازار تاثیر بگذارد.»وزیر انرژی روسیه پیش‏تر میزان صادرات نفت روسیه در سالی که گذشت را اعلام کرد و گفت: «روسیه در سال 2015، صادرات نفت خام خود را در مقایسه با یک سال قبل ، 7/5 درصد افزایش داد و 238 میلیون تن (یک میلیارد و 761 میلیون بشکه) نفت به کشورهای مختلف صادر کرد.»/

0 پیام برای این مطلب ثبت شده