افزایش حمله‌های طالبان درآستانۀ نهایی‌شدن توافق این گروه باامریکا

در آستانۀ نهایی شدن توافق‌نامۀ صلح میان امریکا و طالبان، جنگ‌جویان طالب نبردهای شان را در کم ازکم شش ولایت افزایش داده‌اند.

ولایت‌های کندز، تخار، بدخشان، بلخ، فراه و هرات از ولایت‌هایی استند که در روزهای اخیر گواۀ درگیری‌های سنگین میان نیروهای دولتی و جنگ‌جویان طالب بوده‌اند.

در تازه‌ترین مورد، جنگ‌جویان طالبان، بامداد امروز (یک‌شنبه، ۱۰ سنبله) بر شهر پلخمری ولایت بغلان حمله کردند و ساعت‌ها با نیروهای دولتی درگیر شدند.

روز گذشته نیز طالبان بر شهر کندز حمله کردند. حمله‌یی که برای بیش از ده ساعت به درازا انجامید و جان در حدود بیست تن را گرفت.

شماری از نظامیان پیشین، می‌گویند که طالبان با افزایش حمله‌ها در این ولایت‌های راهبردی، می‌کوشند در گفت‌وگوهای صلح امتیازهای بیشتری بدست آورند.

مرزا محمد یارمند، معین پیشین وزارت داخله می‌گوید که طالبان می‌خواهند همزمان با تلاش‌های صلح قلم‌رو شان را در ولایت‌هایی گسترش بدهند که به‌گونۀ سنتی پایگاه‌های اصلی طالبان نبوده‎اند.

آقای یارمند در این باره گفت: «این‌ها حمایت بیرونی دارند، اما هدف بعدی از این‌ها این است که باید – حال ۱۲۰۰ تروریست خارجی در بدخشان است – این‌ها می‌خواهند که هسته‌های خود را به آسیای میانه انتقال دهند.»

محمد آگل مجاهد، نظامی پیشین نیز افزود: «طالبان می‌خواهند که امتیازگیری کنند در گفت‌وگوهای صلح.»

انتظار می‌‍رود در روزهای آینده، توافق صلح میان امریکا و طالبان امضاء شود. زلمی خلیل‌زاد، پس از ختم نهمین دور گفت‌وگوها با طالبان، به‌سوی کابل حرکت کرده‌است و قرار است متن این توافق نامه را با رهبران حکومت افغانستان شریک سازد.

افزایش حمله‌های طالبان، باشنده‌گان کشور را نگران ساخته‌است.

میرویس، باشندۀ بلخ در این باره گفت: «مردم از این حرکت‌ها (نبردها) بسیار خسته شده‌اند.»

محمد یاسین نورزاد، باشندۀ بادغیس نیز افزود: «دولت باید جلو عملیات‌های طالبان را بگیرد که باعث سقوط مرکز شود.»

با این همه، نهادهای امنیتی می‌گویند که گروۀ طالبان توانایی سقوط شهرها و بخش‌های راهبردی کشور را ندارند.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله اظهار داشت: «طالبان امروز چند نفر کسانی که از همین قندوز است و طالب است آن‌ها را کشتند؛ در حالی‌که رهبران این‌ها همین حالا در بیرون در قطر شاید خواب باشند.»

در همین حال، نیروهای ویژۀ امنیت ملی می‌گویند که با تمام توان در برابر هراس‌افگنان ایستاده‌گی خواهند کرد: «طی یک و دو روز گذشته دشمن حملات گسترده‌یی در کندز داشتند که الحمدالله از طرف قطعات خاص افغانستان دفع گردید.»

سرباز دیگر امنیت ملی افزود: «ما آماده استیم که تا آخرین قطرۀ خون خود از ملت شریف افغانستان دفاع کنیم.»

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که با طالبان دربارۀ کاهش خشونت‌ها بحث کرده‌است و از آن‌ها خواسته‌است که خشونت‌ها در کشور را متوقف سازند.

منبع: طلوع نیوز