حکم ۳۰ سال زندان برای عاملان قتل مهسا از سوی دادگاه تایید شد

دادگاه استیناف کابل حکم مجازات ۳۰ سال زندان برای عاملان قتل مهسا را تایید کرد.

در جلسه‌ دادگاه استیناف کابل که امروز یکشنبه (۳۰ سرطان/تیر) برگزار شد، هیئت قضایی این دادگاه حکم‌ دادگاه ابتدایی که ۳۰ سال زندان برای هر یک از عاملان قتل مهسا بود را تایید کرد.

دادگاه ابتدایی عاملان قتل مهسا در ۵ جوزا/ خرداد سال جاری به صورت علنی در حوزه دوم قضایی شهر کابل برگزار شده بود.

مهسا، دختر شش ساله‌ای بود که حدود هفت ماه قبل از سوی دو جوان در کابل ربوده و پس از آن کشته شد. قتل او واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشت و گروهی خواهان اعدام قاتلان او شده بودند.

جسد مهسا که پدرش صراف است، یک شب بعد از ربوده‌ شدنش پیدا شد.

پلیس کابل گفته بود که ربایندگان مهسا، همسایه‌های او در ناحیه یازدهم شهر کابل در محله “۳۱۵ خیرخانه” بودند که ساعاتی پس از ربودن این دختر، در یک تماس تلفنی، برای رهایی او خواستار ۳۰۰ هزار دلار از خانواده‌اش شده بودند، اما وقتی خانواده او به پلیس اطلاع داد، ربایندگان همان شب این دختر را کشتند و جسدش را در یک جوی آب انداختند.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان در آن زمان با راه‌اندازی هشتگ “قاتلان مهسا را اعدام کنید”، خواهان محاکمه سریع ربایندگان او شده بودند.

صرافان شهر کابل نیز دست به اعتصاب زدند و خواستار دادخواهی از “قتل مهسا و سایر قربانیان خانواده صرافان” این کشور شدند و از دولت افغانستان خواستند تا ربایندگان مهسا را “اعدام” کنند.

اما در دادگاه ابتدایی قاضی برای هر یک از متهمان “مطابق قانون جزای افغانستان” حکم ۳۰ سال حبس تنفیذی را صادر کرده بود.

در قانون جزای افغانستان آمده که” شخصی که دیگری را اختطاف کند….و اگر منجر به مرگ شود، به مجازات قتل عمد، محکوم می‌گردد.”

قاضی دادگاه گفت که به دلیل اینکه متهمان زیر ۱۸ سال سن دارند بر اساس ماده ۱۱۴ قانون جزا به اعدام محکوم نمی‌شوند.

در قانون جزای افغانستان آمده، شخصی که سن ۲۰ سالگی را تکمیل نکرده باشد، به اعدام محکوم نمی‌شود.

کابل هر ازگاهی شاهد حادثه‌های خونین و تکان‌دهنده از این دست بوده است، ولی “زجرکش شدن” یک دختر‌ شش ساله واکنش‌های گسترده را در شبکه‌های اجتماعی در پی‌داشت.

در فروردین/حمل سال جاری دادستانی کل افغانستان گفت که یک هزار و ۳۳ نفر در پیوند به قضایای آدم‌ربایی در سه سال اخیر در افغانستان بازداشت شده‌اند.

منبع: بی بی سی فارسی