روند انتقال مواد حساس انتخاباتی به ولایت‌ها آغاز شد

روند انتقال مواد حساس انتخاباتی به ولایت‌ها که قرار بود چند روز پیش آغاز شود، امروز (جمعه، ۸ سنبله) آغاز شد.

حبیب الرحمان ننگ، رییس دبیرخانۀ کمیسیون مستقل انتخاباتی پس از چاشت امروز در یک نشست خبری گفت که قرار است این روند تا تاریخ ۲۲ ماه جاری تکمیل شود.

بربنیاد گفته‌های آقای ننگ، روند بسته‌بندی مواد حساس انتخاباتی، به تاریخ ششم ماه سنبله آغاز شده بود و قرار است تا ۲۰سنبله ادامه داشته باشد.

رییس دبیرخانۀ کمیسیون مستقل انتخابات، هم‌چنان گفت که مواد حساس انتخاباتی نخست به مرکزهای ولایت‌ها و سپس به مرکزهای رأی‌دهی در روستاها و ولسوالی‌ها انتقال خواهند یافت.

او در این باره افزود: «روند انتقالات مواد حساس انتخاباتی از دفتر مرکزی به ولایت‌ها را امروز هشتم سنبله آغاز نمودیم که تا تاریخ ۲۲سنبله در سطح ولایت‌ها انتقالات ما تکمیل می‌گردد. هم‌چنان انتقال مواد حساس انتخاباتی از سطح ولایت‌ها به مرکزهای رأی‌دهی از تاریخ ۲۲ سنبنله الی پنج میزان سال روان صورت خواهد گرفت.»

 روند انتقال مواد حساس انتخاباتی قرار بود روز (چهارشنبه، ۶سنبله) آغاز شود، اما ازبهر مشکلات در دستگاه‌های شناخت بایومتریک به تآخیر افتاد.

کمیسیون مستقل انتخابات، روز چهارشنبه، گفت که شرکت «درملوگ» که فراهم کنندۀ دستگاه‌های شناخت بایومتریک است، به این مشکل رسیده‌گی کرده‌است، اما نیاز است که نرم‌افزار جدید از سوی نهادهای ملی و بین‌المللی تأیید شود.

آقای ننگ اما امروز دربارۀ این‌‎که آیا این نهادها این نرم‌افزارها را تأیید کرده‌است یا نه چیزی نگفت.

قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ ششم ماه میزان امسال برگزار شود. رأی‌دهنده‌گان، قرار است در ۵۳۷۳  مرکز و ۲۹۵۸۶ محل رأی‌دهی بروند و به هفده تنی که در این انتخابات نامزد استند رأی بدهند.

هرچند ازبهر همزمان شدن گفت‌وگوهای صلح با انتخابات، نگرانی‌هایی دربارۀ برگزاری انتخابات وجود دارد، اما دبیر کمیسیون مستقل انتخابات گفت که کمیسیون متعهد است تا تمام فرایند انتخابات را بربنیاد تقویم انتخابات به صورت شفاف و سالم و به وقت مشخص آن تطبیق کند.

منبع: طلوع نیوز