گفت‌وگوی تلیفونی ترمپ با ملابرادر؛ ترمپ: ما خشونت نمی‌خواهیم

در پی امضای توافق‌نامه میان امریکا و طالبان، دانلد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا شام روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۳حوت) با ملابرادر، معاون گروۀ طالبان تلفونی گفت‌وگو کرد.

دانلد ترمپ، می‌گوید که او با «رهبر طالبان» صحبت کرده و گفت‌وگوی خوبی داشته‌است. به گفتۀ ترمپ، آنان  توافق کردند که هیچ‌گونه خشونت وجود نداشته باشد.

ترمپ می‌افزاید: «من امروز با رهبر طالبان صحبت کردم. ما گفت‌وگوی خوبی داشتیم. ما توافق کردیم که خشونت وجود نداشته باشد. ما خشونت نمی‌خواهیم. ما خواهیم دید چه اتفاقی می‌افتد. آنان با افغانستان سر و کار دارند، اما ما خواهیم دید که چه اتفاقی می‌افتد؟ ما واقعاً با رهبر طالبان گفت‌وگوی بسیار خوبی داشتیم.»

ترمپ در گفت‌وگو با رسانه‌ها، تأکید کرده‌است که بیرون شدن از جنگ افغانستان آسان نخواهد بود: «ما آنجا – یعنی افغانستان بوده‌ایم، خیلی زود [این حضور] ۲۰ سال خواهد شد. من درست از ابتدا گفته بودم که بیرون شدن از این جنگ‌های بسیار پیچیده، آسان نخواهد بود و بسیاری از مردم نسبت به این متفاوت احساس می‌کنند. اما درپاسخ برای خروج از افغانستان مثبت فکر کرده‌ام.»

پیش از اظهارات آقای ترمپ دربارۀ گفت‌وگوی تلفونی با ملابرادر، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان در یک پیام تویتر با نشر عکسی که در آن زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان با ملا برادر دید می‌شوند، از تماس تلیفونی آقای ترمپ با ملابرادر خبر داده بود.

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در یک پیام تویتر نوشته‌است که در این تماس تلیفونی آقای ترمپ گفته‌است که به‌زودی وزیر خارجۀ ایالات متحده امریکا به کابل سفر خواهد کرد تا موانع موجود بر سر مذاکرات میان افغانان برداشته شوند.

امریکا و طالبان به روز شنبه (۱۰حوت) توافق صلح را امضا کردند. بربنیاد این توافق‌نامه، قرار است نیروهای امریکایی در مدت ۱۴ ماه افغانستان را ترک کنند و نیز طالبان تعهد کرده‌اند که از خاک افغانستان به کشورهای دیگر تهدید خلق نشود.

این توافق در پی یک دورۀ هفت روزۀ کاهش خشونت‌ها در افغانستان حاصل شد – دوره‌یی که سه روز پیش به پایان رسید. طالبان گفته‌اند که پس از این بر نیروهای امریکایی حمله نخواهند کرد اما حمله‌های شان برنیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد یافت. چنان‌که در حملۀ شب گذشتۀ این گروه در کندز، ۱۶ سرباز ارتش جان باختند.

منبع: طلوع نیوز